Историја / ПРАВОСЛАВЉЕ / СВЕТ / СРБИЈА

На данашњи дан 19. август


На данашњи дан…
– Данас је Преображење, дан када се, према хришћанском предању, Исус Христос на високој гори Тавор преобразио пред апостолима Петром, Јаковом и Јованом. „Његово лице засјало је као сунце, а хаљине његове постадоше беле као снег“, каже предање. У црквама се тога дана освећује грожђе, а у народу постоји веровање да то воће не треба јести пре Преображења. Од тог дана обично престају велике врућине, а ноћи постају свежије, па је и настала изрека да се од тада „преображава и гора и вода“.

1691. – Аустријанци су код Сланкамена, под командом фелдмаршала Лудвига Вилхелма Баденског, потукли Турке које је предводио велики везир Мустафа Ћуприлић. У бици у којој је на страни Аустријанаца учествовало и око 10.000 Срба, под командом Јована Монастерлије, Турци су потпуно разбијени и уз великог везира је погинуло 18 паша, стотинак официра и око 20.000 војника, а Аустријанци су имали око 7.000 погинулих и рањених.

1888. – У Белгији је одржано прво такмичење за најлепшу девојку света. Победила је османаестогодишња девојка из Индије.

1909. – Одржана је прва трка на аутодрому у Индијанаполису.

1967. – Сингл Битлса „Алл Yоу Неед ис Лове“ нашао се на првом месту британске листе.

1983. – Умро је југословенски државник српског порекла, Александар Марко Ранковић, потпредседник СФРЈ и члан најужег руководства владајућег Савеза комуниста Југославије до смењивања са свих функција 1966. После завођења Шестојануарске диктатуре 1929, осуђен је на шест година робије због илегалне комунистичке активности, а 1940. је постао члан Политбироа Комунистичке партије Југославије. У Другом светском рату је руководио припремама за устанак против окупаторске немачке војске и нацистичка полиција Гестапо га је ухапсила у Београду крајем јула 1941. После хапшења је зверски мучен и потом пребачен у болницу ради лечења, где је држан под стражом, али је ослобођен смелом акцијом београдских скојеваца. Као организациони секретар КПЈ и члан Врховног штаба партизанских јединица, основао је 1944. службу безбедности под називом Одељење за заштиту народа (ОЗНА). После рата је био министар унутрашњих послова и потпредседник савезне владе. У политичком обрачуну с њим на Четвртом пленуму Централног комитета СКЈ 1966. на Брионима, југословенски председник Јосип Броз Тито га је оптужио за злоупотребе Службе државне безбедности и „групашку и антипартијску делатност“ и лишен је свих функција, мада јавности нису предочени уверљиви докази на основу којих је елиминисан из политичког живота. Његова сахрана у Београду, којој је присуствовало више од 100.000 људи, веома је узнемирила комунистичко руководство Југославије које је у томе видело знак буђења „српског национализма“.

1988. – Иран и Ирак потписали су споразум о прекиду ватре након осмогодишњег сукоба.

1989. – Тадеуш Мазовјецки постао је први некомунистички председник Пољске.

19. август 2015.

ИЗВОР:http://www.krstarica.com/zivot/na-danasnji-dan/

Хвала за коментар. Ваш коментар ће бити видљив након "модерације". Коментари који садрже претеће, увредљиве и вулгарне изразе неће бити објављени...

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришете користећи свој WordPress.com налог. Одјави се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришете користећи свој Facebook налог. Одјави се /  Промени )

Повезивање са %s