Autor: Ljiljana Tatic
Naravno uz scenario bankrota pripremljen je i scenario unosenja straha i panike putem medija. Zato danas veci deo neupucenih smatra da je bankrot nesto najgore sto je Ameriku moglo da zadesi. Ali naravno , nije tako…Zbog neuspelog pokusaja organizovanja rata u Siriji SAD nije u mogucnosti da dopuni budzet i kao plan B organizovace bankrot. Američki bankrot bio bi prvi bankrot jedne zapadne zemlje otkako je Nacistička Nemačka bankrotirala 1933: centralne banke sirom svijeta pripremaju se za „katastrofu“
Nemačka je bila jedina zapadna zemlja koja je proglasila bankrot svega tri meseca nakon sto je Hitler dosao na vlast.
Ukoliko američki zakonodavci ne podignu limit zaduživanja do 17-og ovoga meseca, SAD će biti prva Zapadna zemlja koja je bankrotirala još od 1933. kada je bankrotirala nacistička Nemačka. 6. maja 1933. TRi meseca od kako je kancelarsku funkciju preuzeo Adolf Hitler, Nemačka je prestala isplaćivati svoje dugoročne kredite. Nemački bankrot je Hitleru pomogao da učvrsti vlast nakon više godina političke nestabilnosti.
Mediji objavljuju da bi potencijalni američki bankrot pogodio velike i male ekonomije, ali da bi doveo i u pitanje ulogu američkog dolara na svetskom tržištu, sto je tacno. Jon Cunliffe, koji će postati u zamenik guvernera za finansijsku stabilnost engleske centralne banke, rekao je: „Očekujem da Engleska centralna banka ima plan za slučaj američkog bankrota. Očekujem i da se privatni sektor priprema, kako u ovoj tako i u drugim zemljama“. Takođe je istakao kako je potencijalni američki bankrot „glavni rizik za globalni financijski sistem“.
Neil Mackinnon, bivši poverenik iz britanskog trezora, ističe: „Ako SAD ne budu delovali uskoro, dolar će početi padati i njegova važnost će se preseliti prema multi-polarnim valutnim sistemima, tj. druge valute će dobiti na važnosti“. On kao da ne zna da su SAD jos u avgustu imale odstampane nove dolare.
Zadnje vesti iz Washingtona:
Dok i dalje traju pregovori u Senatu, oglasili su se Republikanci iz Predstavničkog doma. Sada predlažu svoj plan ponovnog pokretanja rada vlade i podizanja stropa zaduživanja. Ovo svakako nije dobar znak – neki već sada tvrde kako bi zbog ove inicijative mogao propasti kompromis između lidera Republikanaca i Demokrata u Senatu.Republikanci u donjem domu američkog Kongresa takođe traže ključnu koncesiju po pitanju Obaminog zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju: dvogodišnj odlaganje poreza na medicinsku opremu kojom se finansiraju državne subvencije (za one stanovnike koji neće moći sami da plaćaju zdravstveno).
Danas se oglasio i lider Demokrata u Senatu, Harry Reid – koji je juče prognozirao da će danas biti „sunčan dan“, sugerirajući time kako bi se danas moglo postići rešenje – pre nekoliko trenutaka je izjavio kako je „uveren da će se opsežan dogovor postići ove nedelje“. To, „sutra“ i „ove nedelje“ svakako nije jedno te isto, jer američki zastupnici imaju još manje od 48 sati za postizanje dogovora. (citat iz advance.hr)
Iako je bankrot bio pripreman i pre nekoliko godina, od toga se odustalo jer je Kina zapretila da ce preuzeti, zbog duga, sve javne i vojne objekte ukljucujuci i Belu kucu te izbaciti napolje sve zaposlene ukljucujuci i predsednika. Sada treba sacecakiti reakciju Kine jer je dug SAD prema Kini i dalje najveci a garancija su drzavni bondovi
Kako god, sprdnja sa narodom sirom sveta se nastavlja u tajnim porukama sadrzanim u novoj novcanici od 100 dolara o buducim nuklearnim devastacijama na tlu Amerike. Pogledajte video http://www.youtube.com/watch?v=ut6tsUuajlo
Ako se vratimo nazad u 2002. godinu i pogledamo kako je dizajnirana novcanica od 20 dolara videcemo da su na njoj prikazane kule bliznakinje u plamenu. Pogledajte video: http://www.youtube.com/watch?v=ddEqNBbGZZk
I za kraj:
JOS MALO PROSVETLJENJA U VEZI DRZAVNOG BANKROTA ili kakve to ima veze sa Srbijom:
Podsetnik na bankrot ISLANDA
Najsveziji primer spasavanja drzave bankrotom je ISLAND koji je upravo drzavnim bankrotom spasao gradjane od pohlepnih bankaraTo je bila ISLANDSKA REVOLUCIJA koja bi i Srbiji mogla da bude dobar primer ali posto su drzavni savetnici upravo oni kojima ne odgovara da Srbija proglasi bankrot i revidira neravnopravne ugovore, zato se danas o spasavanju Islanda iz bankarskih kanzi cuti. Ali da se vratimo malo u proslost:
Posle pet godina čistog neoliberalizma, režim je napravio od Islanda (320.000 stanovnika, bez vojske) jednu od najbogatijih zemalja u svetu. U 2003. sve drzavne banke su privatizovane(kao i u Srbiji od 2001), a u nastojanju da privuku strane investitore, oni su ponudili on-line bankarstvo ciji minamalni troskovi su omogucavali relativno velike stope prinosa.IceSave racuni su privukli mnogo holandskih i engleskih investitora, ali kako su investicije rasle, tako je rastao i spoljni dug banaka. U 2003. dug Islanda je bio 200 % BND, da bi do 2007. narastao na 900%. Svetska finansijska kriza 2008. je bila kap u prepunoj casi. Tri glavne Islandske banke, Landbanki, Kapthing and Glitnir,su otisle pod led, dok je nacionalna valuta izgubila 85% vrednosti u poredjenju sa evrom. Krajem godine Island je proglasio bankrot.
Suprotno ocekivanom, kriza je rezultirala time da Islandjani oporavljaju svoja suverena prava, kroz proces direktne participativne demokratije koji je na kraju doveo do pisanja novog ustava. Ali tek posle mnogo bola.
Posle prvobitnog pokusaja tadasnjeg premijera Geir Haarde da pregovara pozajmicu od norijskih zemalja i pokusaja MMF-a i EU da preuzmu dug, tvrdeci da je to jednini nacin da zemlja vrati dug englezima i holandjanima, neprekidni protesti i neredi primorali su vladu da da ostavku. Prevremeni izbori 2009. doveli su do pobede levicara koji su osudili neoliberalni ekonomski sistem ali su odmah zatrazili da Island vrati 3,5 biliona eura. Ovo je zahtevalo da svaki Islandjanin placa 100 evra mesecno u narednih 15 godina sa 5,5 % kamate, kako bi otplatili dug privatnih lica drugim privatnim licima. Ovo je bila kap u prepunoj čaši.
Ono sto se desilo nakon toga je neverovatno. Pod pritiskom javnosti, Islandski sef drzave Olafur Ragnar Grimsson, je odbio da ratifikuje zakon koji bi gradjane Islanda ucinio odgovornim za dugove njihovih bankara i raspisao je referendum.
Naravno, šefovi „medjunarodne zajednice“, „MMF“-a, Holandije i Britanije su pretili potpunom izolacijom, nedavanjem bilo kakve pomoci i zamrzavanjem privatnih racuna Islandjana. Grimsson je rekao; „Rečeno nam je da ako odbijemo uslove takozvane medjunarodne zajednice, postacemo Kuba na severu. Ako pristanemo da platimo, postacemo Haiti na Severu“ (kada Kubanci vide sumorno stanje svojih suseda na Haitiju, oni se smatraju srecnicima).
Na referendumu 2010te 93% gradjana je reklo ne. „MMF“ je odmah zamrzo kredit. Ali revolucija (koja nije prenosena nigde u svetu) nije se uplasila. Furiozni gradjani su primorali vladu da pokrene gradjanske i kaznene istrage protiv onih koji su bili odgovorni za finansijsku krizu. Interpol je raspisao poternicu za ex-direktorom Kaupthing-a, Sigurdur Einarsson-om i ostalim bankarima umešanim u prevaru.
Ali islandjani se nisu zaustavili tu; poceli su sa pisanjem nacrta novog Ustava koji bi oslobodio zemlju od preterane moci medjunarodnih bankstera(bankarskih gangstera) i virtuelnog novca. Za pisanje novog ustava, Islandjani su IZABRALI 25 gradjana 552je odraslih koji NE PRIPADAJU NI JEDNOJ POLITIĆKOJ PARIJI, ali KOJI SU PREPORUČENI OD BAREM 30 GRADJANA. Ovaj dokument nije bio delo sacice politicara, ali je bio objavljen na internetu. Konstitutivni sastanci se emituju on-line(uzivo) i gradjani mogu da posalju svoje predloge i komentare, svedoceci dobijanje forme ovog dokumenta. Ustav koji vremenom nastane iz ovog direktno-demokratskog procesa ce biti dostavljen parlamentu na usvajanje, nakon sledećih izbora.
Danas, ta zemlja se oporavlja od finansijskog „kolapsa“ izazvanog banarskim prevarama, na način upravo suprotan od generalno smatrano neizbežnim, što je potvrdio i novi takozvani „šef MMF-a“ Christine Lagarde. Ali novoizabrani opozicioni političari nisu doneli nikakve bitne promene, što je još jedan dokaz da predstavnička demokratija ne funkcioniše. Ljudima u Grčkoj je receno da je privatizacija njihovog javnog sektora jedino rešenje. Međutim, to je samo izgovor za dalje finansijsko porobljavanje. I oni u Italiji, Španiji, Portugalu, kao i mi u Srbiji se suočavamo sa istom sudbinom.
SVI BI TREBALI DA POGLEDAMO U ISLANDJANE. JER SU ODBIJAJUĆI DA SE POVINUJU „STRANIM“(ČITAJ PRIVATNIM) INTERESIMA, GRADJANI TE MALE ZEMLJE IZJAVILI GLASNO I JASNO DA SU NEZAVISNI, ALI I DA NAUČIMO IZ NJIHOVOG ISKUSTVA DA ZAMENA POLITIČARA NE DONOSI NIKAKVE PROMENE.
Повратни пинг: Amerika priprema bankrot da bi izbegla vraćanje dugova i duzničko ropstvo prema Kini i Rusiji | BELEŽNICA
Reblogged this on Nedodjija .
Повратни пинг: Amerika priprema bankrot da bi izbegla vraćanje dugova i duzničko ropstvo prema Kini i Rusiji | TS IMPERIAL - BANKING NEWSLETTER
Повратни пинг: Amerika priprema bankrot da bi izbegla vraćanje dugova i duzničko ropstvo prema Kini i Rusiji | P R E V R A T