УН: Данас расправа о Хашком трибуналу
У седишту УН у Њујорку данас ће бити одржана дебата о раду међународних трибунала за ратне злочине у којој ће учествовати председник Србије Томислав Николић.
10. 04. 2013. ВЕСТИ, фото: Бета, за ФБР приредила Биљана Диковић
Расправу ће отворити Бан Ки-мун и Вук Јеремић.
Председник Генералне Скупштине Уједињених нација са задовољством констатује да покушај бојкота није успео, нарочито после великих притисака последњих неколико недеља да се од ове расправе одустане.
„Тема међународног кривичног правосуђа је врло важна тема и остаће забележно је Србија држава-чланица УН прва то питање званично ставила на дневни ред. Оно што буде изречено на тој расправи, постаће званичан документ УН и тај документ ће бити прослеђен државама чланицама. Ово је прилика да се представи избалансиранија слика догађаја из прошлости који су били обухваћени међународним трибуналима и јасна шанса да се међународна заједница јасније одреди према наслеђу међународних трибунала, да процени последице рада на процес помирења и утврди пуну истину о сукобима због којих су ови трибунали формирани“, рекао је Јеремић.
Он је додао да се очекује жива расправа, у делу где ће се обратити државе чланице, а у поподневном делу уследиће два експертска панела, од којих ће један за тему имати правду, а други помирење. Скуп ће у 10 часова ујутро по њујоршком времену отворити председник Генералне скупштине Вук Јеремић, а потом ће се присутнима обратити генерални секретар УН Бан Ки Мун.
После двојице лидера УН, почиње јавна дебата на којој ће говорити представници држава, а први међу њима биће председник Србије Томислав Николић.
Према до сада доступним подацима, учешће су од држава најавили: Русија, Кина, Јапан, Аустралија, Швајцарска, Хрватска, Индија. Такође, на скупу ће говорити представници Аргентине, Уругваја, Чилеа, Венецуеле, Албаније, Новог Зеланда, Бангладеша, Египта, Јужне Африке, заједнички представник Европске уније, Турске, Бразила, Пакистана, Колумбије, Палестине и други.
*******
КОМЕНТАР ФБ Max Milosevich:
...да је било среће, јак тим стручњака за историју, право и разбуцали би читаву ујдурму око распада СФРЈ и затражили Мировну конференцију о границама и геноциду над Србима од првог рата наовамо… Ревизија свега Бре!
GROBAR ce sabotirati sve pokusaje da se zapise istina arhivama UN o haskom tribunal. GROBAR zakopava SRPSVO!
Молим вас, немојте грешити душу. Тома је био врло добар. Лично му замерам што није био још оштрији, што отворено није рекао да је Трибунал политички суд победника – инструмент САД, Немачке и савезника у прекомпозицији Балкана, што отворено није рекао да су САД и њихови германски савезници инструментализовали ОУН и њених органа и упрегли у свој хгегемонистички интерес… Мислим да је за овај међународно политички тренутак довољно речено. Е сад, могуће је и да Неверни Тома порекне своје речи. Милом или силом… Дакле, Тома је данас ПОЛОЖИО ИСПИТ!!!